Regulamin Konkursu pt. „Pamiętniki pandemii”
zwany dalej “Regulaminem”
§ 1. Postanowienia ogólne
- Organizatorami konkursu są:
- Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie, ul. Nowy Świat 72, 00-330, wpisany do Rejestru instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk prowadzonego przez Prezesa PAN, pod numerem RIN-I-43/98, posiadający numer REGON: 000325890, NIP: 5251944103,
- Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego z siedzibą w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927, posiadający numer REGON: 000001258, NIP: 525-001-12-66,
- Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego z siedzibą w Warszawie, ul. Karowa 18, 00-927, posiadający numer REGON: 000001258, NIP: 525-001-12-66.
- Realizacja Konkursu odbywać się będzie przy udziale redakcji i patronacie medialnym czasopisma “Mały Format, prowadzonym przez stowarzyszenie “Mały Format”, ul. Jagiellońska 32/1, 03-719, Warszawa.
- Celem konkursu jest badanie socjologiczne dotyczące emocji i praktyk towarzyszących pandemii oraz doświadczenia przebywania w domu ze względów bezpieczeństwa.
- Konkurs trwa od 6 kwietnia do 1 października 2020 roku, z zastrzeżeniem, że termin nadsyłania prac konkursowych upływa 15 czerwca 2020 roku o godzinie 23:59 (o zachowaniu terminu świadczy data otrzymania zgłoszenia elektronicznego lub data stempla pocztowego).
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o Pamiętniku, należy przez to rozumieć „osobistą, pierwszoosobową relację obejmującą zapis osobistych przeżyć i doświadczeń autora sporządzaną systematycznie przez okres minimum dwóch tygodni, utrwaloną w formie zapisu na papierze lub w elektronicznym pliku tekstowym”.
§ 2. Uczestnictwo w konkursie
- Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, które spełniają warunki określone w regulaminie, z wyłączeniem pracowników Organizatorów, innych osób biorących udział w organizowaniu Konkursu oraz członków ich najbliższych rodzin (małżonkowie, rodzeństwo, rodzice oraz dzieci).
- Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez Uczestnika Regulaminu w całości. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, że spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w konkursie.
- Uczestnictwa w konkursie i praw oraz obowiązków z nimi związanych, w tym także prawa do żądania wydania nagrody, nie można przenosić na inne osoby.
§ 3. Warunki udziału w konkursie
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie i przesłanie Pamiętnika oraz pełnych danych adresowych autora (tj. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu kontaktowego) za pośrednictwem formularza internetowego pod adresem www.pamietnikipandemii.pl lub drogą pocztową na adres: Dział Obsługi Badań Naukowych, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, ul Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, z dopiskiem: Konkurs „Pamiętnik z pandemii”.
- Uczestnikowi przysługuje prawo do wyboru formy wskazania autorstwa tekstów: imię i nazwisko lub pseudonim.
- Prace mogą mieć formę czytelnego rękopisu, wydruku lub dokumentu elektronicznego (np. pdf, doc, docs, rtf itp.). Pamiętniki mogą być uzupełnione zdjęciami, rysunkami lub ilustracjami.
- Prace konkursowe należy składać w języku polskim, angielskim, francuskim, białoruskim lub ukraińskim.
- Treść i forma zgłaszanych do Konkursu prac nie może naruszać przepisów prawa, prawem chronionych dóbr osób lub podmiotów trzecich, w tym praw dotyczących dóbr niematerialnych (autorskie, wynalazcze, do znaków towarowych i inne) oraz dobrych obyczajów.
- Praca konkursowa powinna być w całości samodzielnym utworem Uczestnika, wcześniej niepublikowanym i nie naruszającym praw autorskich osób trzecich. Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność, w tym majątkową, za ewentualne naruszenie praw własności intelektualnej, dóbr osobistych czy danych osobowych osób trzecich w związku z powstaniem pracy konkursowej.
- Do Konkursu nie mogą być zgłaszane teksty o charakterze reklamowym, służące w szczególności promocji towarów i usług.
- Organizatorzy nabywają prawo własności do wszystkich nadesłanych prac do konkursu, zwanych później “Dziełem”, w tym do nieograniczonego w czasie korzystania i rozporządzania Dziełem bez ograniczeń terytorialnych, a w szczególności:
- w zakresie utrwalenia i zwielokrotnienia Dzieła – do wytwarzania dowolną techniką,
- w zakresie obrotu oryginałem lub egzemplarzami Dzieła – do wprowadzenia do obrotu, użyczenia oryginału lub egzemplarzy Dzieła,
- do wprowadzania do obrotu nośników zapisów wszelkiego rodzaju, a także publikacji wydawniczych realizowanych z wykorzystaniem Dzieła,
- do wszelkiego rozpowszechniania, w tym wprowadzania zapisów Dzieła do pamięci komputerów i serwerów sieci komputerowych, w tym ogólnie dostępnych w rodzaju Internet i udostępniania ich użytkownikom takich sieci,
- do przekazywania lub przesyłania zapisów Dzieła pomiędzy komputerami, serwerami i użytkownikami (korzystającymi), innymi odbiorcami, przy pomocy wszelkiego rodzaju środków i technik,
- do publicznego udostępniania Dzieła, zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie, w tym w trakcie prezentacji i konferencji oraz w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym,
- do modyfikacji, w tym uzupełniania, zmiany, podziału i połączenia z innymi utworami lub dziełami oraz tłumaczenia na inne języki.
- Uczestnik Konkursu upoważnia Organizatorów do rozporządzania oraz korzystania z opracowań Dzieła, w zakresie wskazanym w ust. 8 powyżej. Wskazane upoważnienie może być przenoszone na osoby trzecie bez konieczności uzyskiwania odrębnej zgody Uczestnika Konkursu, jednak każdorazowo publikacja pamiętnika będzie wymagała odrębnej zgody autora lub autorki pamiętnika. Organizatorzy są uprawnieni – w granicach nabytych autorskich praw majątkowych – do dysponowania tymi prawami, w tym do przenoszenia tych praw oraz do udzielania licencji na korzystanie z Dzieła przez Organizatorów.
- Strony zgodnie postanawiają, że Organizatorom przysługuje prawo wielokrotnego wykorzystania Dzieła oraz utworów zależnych, powstałych w wyniku modyfikacji Dzieła. Uczestnikowi Konkursu nie przysługuje z tego tytułu prawo do dodatkowego wynagrodzenia.
- Wszystkie prace, które zostaną przesłane do Organizatora i nie zostaną odesłane Uczestnikom Konkursu będą zarchiwizowane w zbiorach cyfrowego Archiwum Danych Jakościowych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i mogą być wykorzystane w celu prowadzenia prac naukowych oraz w publikacjach o charakterze naukowym i popularnonaukowym.
§ 4. Przebieg konkursu i zasady wyłaniania zwycięzców
- Konkurs polega na wybraniu dwóch najlepszych prac spośród Pamiętników nadesłanych do Organizatora.
- Konkurs będzie odbywał się w trzech etapach:
- etap I – zgłaszanie prac i formalna weryfikacja wstępna pod względem spełniania warunków określonych w niniejszym Regulaminie;
- etap II – ocena wstępna i wyłonienie 30 najlepszych prac;
- etap III – ocena prac wyłonionych w II etapie i wybór dwóch najlepszych prac (nagrody finansowe), dwóch wyróżnionych (nagrody finansowe) oraz nagrody pocieszenia w postaci publikacji książkowych.
- Informacja o konkursie i zasadach uczestnictwa zostanie opublikowana 6 kwietnia na stronie internetowej www.pamietnikipandemii.pl
- Ewentualne odrzucenie pracy z przyczyn regulaminowych może mieć miejsce na każdym etapie Konkursu.
- Laureatów konkursu wybierze jury, w skład którego wejdą osoby delegowane przez Organizatorów.
- Kryteria oceny:
- treść Pamiętnika – dobór i zgodność obszaru tematycznego z tematem i założeniami Konkursu;
- przenikliwość obserwacji dotyczących procesów społecznych wykraczających poza indywidualną perspektywę.
- Decyzje Jury są wiążące i ostateczne. Uczestnikom nie przysługuje prawo do odwołania od decyzji.
§ 5. Wyniki i nagroda
- Nagrody w Konkursie ufundowane będą przez następujące podmioty:
- Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w wysokości 2500 zł
- Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w wysokości 2500 zł
- Każdy z Instytutów przyzna po jednym wyróżnieniu w wysokości 500 zł spośród prac wytypowanych do III etapu. Dodatkowo zostaną przyznane nagrody pocieszenia w postaci książek.
- Stowarzyszenie Mały Format wybierze i opublikuje pamiętniki w miesięczniku „Mały Format” i przyzna honoraria w wysokości 500 zł dla ich autorek i autorów.
- Organizatorzy mogą podjąć decyzję o nieprzyznaniu nagrody żadnemu Uczestnikowi konkursu, jeśli w ocenie Organizatorów żadna z prac konkursowych nie posiada walorów zasługujących na nagrodzenie.
- Organizator ogłosi imiona i nazwiska laureatów na stronie internetowej www.pamietnikipandemii.pl najpóźniej w dniu 16 sierpnia 2020 roku, a następnie nawiąże kontakt z laureatami konkursu za pośrednictwem poczty e-mail lub pocztą tradycyjną, na adres podany zgodnie z § 3 ust. 1 Regulaminu.
- Przekazanie nagród finansowych Zwycięzcom nastąpi nie później niż 1 października 2020 roku.
- Przyznana nagroda zostanie pomniejszona o należne podatki i składki, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Laureaci nie nabywają prawa do nagrody, jeżeli nie spełniają któregokolwiek z warunków określonych w § 2 i 3 regulaminu. W takim przypadku nagroda pozostaje do dyspozycji Organizatorów.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niezgodne ze stanem faktycznym podanie przez nagrodzonego uczestnika konkursu danych kontaktowych, adresu zamieszkania oraz innych danych służących do identyfikacji, a także za wszelkie niezgłoszone Organizatorowi zmiany tych danych.
§ 6. Postępowanie reklamacyjne
- Reklamacje dotyczące spraw związanych z Konkursem należy składać na piśmie wraz z uzasadnieniem na adres: Dział Obsługi Badań Naukowych, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, ul Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, z dopiskiem: Konkurs „Pamiętnik Pandemii” lub na adres e-mail: mlukianow@ifispan.waw.pl lub j.koscinska@is.uw.edu.pl
- Reklamacje dotyczące przebiegu Konkursu należy składać od dnia ogłoszenia o konkursie do 14. dnia od daty zamknięcia konkursu. Reklamacje dotyczące nagród należy składać w terminie 30 dni od dnia odbioru na adresy wskazane w punkcie pierwszym powyżej. Reklamacje zgłoszone po terminie nie będą rozpatrywane.
- Reklamacje rozpatrywać będą Organizatorzy w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania. Odpowiedź w sprawie reklamacji zostanie przesłana na adres wskazany w piśmie zawierającym reklamację lub na adres e-mail, z którego nadesłano reklamację.
- Decyzja Organizatorów w przedmiocie reklamacji jest ostateczna.
§ 7. Postanowienia końcowe
- Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czy Uczestnicy Konkursu spełniają warunki określone w niniejszym Regulaminie. W tym celu Organizator może żądać od Uczestnika złożenia oświadczeń, podania danych bądź przedłożenia dokumentów, potwierdzających spełnienie warunków uczestniczenia w Konkursie.
- Uczestnikowi przysługuje prawo dostępu do jego danych oraz prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.
- Przesłane wraz ze zgłoszeniem materiały i opracowania nie będą zwracane uczestnikom.
- Postanowienia Regulaminu są wyłączną podstawą prowadzenia Konkursu. W sprawach nieuregulowanych regulaminem zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.