Za nami ciężkie decyzje i burzliwe dyskusje. Każdy z nadesłanych pamiętników przeczytaliśmy z wielkim zaciekawieniem, za każdy bardzo dziękujemy. Po konsultacjach z Komitetem Konkursowym oraz długich rozmowach w gronie organizatorów wyłoniliśmy laureatki oraz wyróżnionych w konkursie. W najbliższych dniach opublikujemy dłuższe uzasadnienie każdej z decyzji. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym pamiętnikarkom i pamiętnikarzom!

Nagroda (2500 zł) – Evie O.

Z ogromną przyjemnością przyznajemy jedną z głównych nagród Pani Evie O. Jej pamiętnik jest unikalnym, potoczystym opisem przeżywania pandemii w małej miejscowości. Uzyskujemy dzięki niemu wgląd w perspektywę znacznej części mieszkańców Polski, a jednocześnie – nieobecną w głównonurtowych mediach, skupionych na problemach największych metropolii. Zapiski Pani Evie O. pokazują przemiany jednostkowego życia wewnętrznego: zdziwienie nadchodzącym zagrożeniem epidemią, strach przed zachorowaniem, niepewność jutra i obawy o zachowanie więzi międzyludzkich, szczęście płynące ze wsparcia rodzinnego. Jednocześnie życie emocjonalne autorki umieszczone jest we wszechstronnie zarysowanym kontekście społecznym – zastanawia się ona nad przyszłością społeczności małego miasta, przemianami, jakie czekają relacje opiekuńcze, rodzicielskie i sąsiedzkie. Autorka opowiada o swoim doświadczaniu pandemii prosto i szczerze, bez rozbudowanych stylizacji, a jednocześnie – trafnie, wyczerpująco i refleksyjnie.

Nagroda (2500 zł) – Agnieszka Buława

Tym, co uznać można za największą wartość pamiętnika Pani Agnieszki Buławy jest jego ciągłe wymykanie się z góry przyjętym kategoriom. Wrażliwość połączona z niezwykle wnikliwym spojrzeniem na rzeczywistość sprawiają, że tekst ten nieustannie balansuje pomiędzy unikalnością a uniwersalnością przeżyć młodej emigrantki, refleksyjnymi opisami własnych emocji a celnymi komentarzami dotyczącymi współczesnego świata, fragmentami pisanymi poetyckim językiem a pełnymi ciętego humoru anegdotami. Jego wielopłaszczyznowość i możliwość interpretowania jednego tekstu na wielu poziomach sprawiła, że opisana w nim pandemia koronawirusa przedstawiona została jako prawdziwe wydarzenie cywilizacyjne – niosące za sobą zmianę na horyzoncie lokalnym, międzynarodowym, a nawet globalnym.

Wyróżnienie (500 zł) – Martens

Z ogromną przyjemnością wyróżniamy pamiętnik autorstwa Martens. Autorka w błyskotliwy i przenikliwy sposób opisuje, w jaki sposób pandemia wkracza w nasze codzienne, różnorodne więzi i jak je zmienia – osłabia, wzmacnia, pcha na nowe tory. Z wielką ciekawością czytaliśmy relację autorki o oczekiwaniu w napięciu na wynik testu na koronawirusa, na radość uzyskania wyniku ujemnego i na tworzące się nowe dystanse społeczne dotykające tych, którzy zostali zarażeni lub tych, których podejrzewa się o bycie zarażonym. Dla socjologów jest to bezcenne świadectwo tego, jak zmienia się umowa społeczna, gdy na scenę wkraczają zewnętrzne, zagrażające czynniki, takie jak nowy wirus.

Wyróżnienie (500 zł) – T. T. Turman

„Niniejszym oddaję w ręce czytelnika «Pamiętnik czasów zarazy z miejsca przeklętego». Skąd pomysł na tytuł? Pracuję w Domu Pomocy Społecznej na Śląsku”: to pierwsze wersy z wyróżnionego pamiętnika. T. T. Turman daje nam niepowtarzalny wgląd w przebieg pandemii w jednej ze śląskich placówek tego typu. W pamiętniku na prawie 110 stronach znajdziemy skrupulatne opisy przygotowań do epidemii oraz próby zapobiegnięcia jej rozprzestrzenianiu. Poszczególne opisy tworzą unikalną całość, którą – ze względu na objętość – czyta się jak zatrważający reportaż. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się na przyznanie autorowi wyróżnienia w konkursie.

Niebawem wyróżnione przez siebie pamiętniki ogłosi również nasz partner – Mały Format!

Kategorie: Konkurs

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *